بخور گرم بهتر است یا بخور سرد؟

استفاده از بخور و ایجاد رطوبت در محیط باعث برطرف کردن خشکی پوست، رفع خون ریزی از بینی، از بین بردن تحریکات سینوس ها و … می گردد. بخور دو نوع سرد و گرم دارد. در این مقاله به بررسی تفاوت های  بخور گرم و سرد پرداخته ایم.

دستگاه بخور سرد

دستگاه های بخور سرد یک جریان راحت از بخار سرد را به دمای اتاق را در محیط پخش می کنند. این رطوبت ساز ها در فن آوری های قابل تبخیر و اولتراسونیک موجود می باشد. مرطوب کننده های تبخیری بهار را از یک فیلتر داخلی که برای جذب آب استفاده می شود را در حالی که یک فن هوا را از طریق فیلتر رها می کند به محیط پراکنده می کند. این فرآیند باعث می شود که آب در تمام اتاق شما به عنوان یک غبار ناپایدار فوق العاده تبخیر شود. رطوبت سازهای اولتراسونیک رطوبت سرد را با استفاده از تکنولوژی ارتعاش التراسونیک برای ایجاد یک رطوبت خنک با ریز خنک کننده ها که به آرامی در محیط اطراف پخش می شود را دارا می باشند.

برای سلامت محیط رطوبت سازهای سرد گزینه ای عالی برای اضافه کردن رطوبت به فضاهای بزرگ و یا حتی کل خانه ها می باشند. از آنجا که آب قبل از پراکنده شدن گرم نمی شود، این دستگاه ها معمولا از برق کمتری استفاده می کنند.بسیاری از والدین نیز از رطوبت سازهای سرد استفاده می کنند، زیرا برای جلوگیری از حوادث ناشی استفاده از دستگاه بخور گرم به دلیل سوختگی در مهد کودک ها، اتاق خواب ها یا سایر مناطق معمولی که انگشتان کنجکاو کودکان ممکن است آنها را لمس کنند. با این حال، یک نقطه ضعف برای دستگاه بخور سرد است، سر و صدا. از آنجایی که این دستگاه ها دارا فن هایی برای پراکنده کردن رطوبت به فضای اتاق هستند، آنها می توانند نسبت به سایر انواع مرطوب کننده ها یک مقدار کمی صدا ایجاد کنند. علاوه بر این، بخار خنک نیز می تواند هوا را کمی بیشتر از حد معمول خنک کند.

دستگاه بخور گرم

دستگاه های بخور گرم از یک عنصر گرمای داخلی استفاده می کنند که قبل از انتشار آن به محیط نخست آب را گرم کرده و بخار حاصل از تبخیر را از طریق دریچه های خود به هوا پراکنده می کنند. این رطوبت ساز ها بخار سلم تری ر فراهم می کنند، از زمانی که فرآیند جوشش آب آغاز می شود باکتری ها و املاح معدنی از بین می روند که مانعی برای حضور این مواد در فضا برای تنفس کردن است. عدم وجود یک فن داخلی باعث می شود رطوبت ساز های گرم فاقد سر و صدا باشند. رطوبت ساز های هوای گرم نیز در مدل های اولتراسونیک موجود هستند.

دستگاه های بخور گرم به نسبت دستگاه های بخور سرد برای پوشش دهی یک فضای باز و بزرگ در جهت رطوبت دهی کامل فضا مناسب نیستند، در عوض این رطوبت سازها در مناطق کوچکتر مانند اتاق خواب ها بهتر عمل می کنند. علاوه بر این،  دستگاه های بخور گرم به دلیل  عملکردشان کمی گران تر هستند زیرا مواد معدنی اغلب در طول فرآیند جوشش ته نشین می شوند. با این حال، بسیاری از مردم این رطوبت گیر ها را برای استفاده در ماه های سرد زمستان  به کار می برند.

تفاوت دستگاه های بخور گرم و سرد

دستگاه های بخور معمولا ۲ نوع سرد و گرم دارند. از دستگاه های بخور گرم که در تسکین گرفتگی بینی، عفونت های مجاری تنفسی، کاهش شدت درد و سرفه های خشک مفید هستند، معمولاً در هوای سرد استفاده می شود. امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی و خوشبوکننده به بسیاری از آنها وجود دارد.

این دستگاه ها معایبی هم دارند مثلا مصرف انرژی برق در آنها بالاست و احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داخل مخزن وجود دارد اما دستگاه بخور سرد که کم صداتر از نوع گرم عمل می کند و مصرف انرژی برق در آن کمتر است، معمولاًدر فصل تابستان استفاده می شود. از آنجا که بخار آن سرد است، خطر سوختگی (به خصوص برای خردسالان) ایجاد نمی کند.

از ویژگی های مثبت دستگاه بخور سرد، حذف باکتری ها و ویروس ها (سرماخوردگی و…)، تامین رطوبت محیط بدون افزایش دما، کاهش استرس، احساس طراوت و شادابی و حسیاست نداشتن به نوسانات برق هستند.

منوی اصلی